Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

SPA Journal | 27.1.2020

Přejděte na začátek

Nahoru

Nordic walking

Nordic walking

| Publikováno 21. 3. 2014

Možná jste ani netušili, že dynamická chůze za pomoci speciálních holí má také svůj název, a že se jedná o uznávaný sport. Nordic walking, v překladu doslova severská chůze, se zrodila ve Finsku a velmi rychle se šířila přes Skandinávii do zbytku Evropy. Transformace klasické chůze ve vysoce účinný trénink je skvělou příležitostí, jak cvičit po celý rok, buď sám anebo s přáteli, navíc za minimální náklady.

Proč Nordic walking?
Chůze je pro člověka tím nejpřirozenějším druhem pohybu a ve formě Nordic walking ho může provozovat bezmála každý. Úroveň lze jednoduše přizpůsobit vlastním potřebám a dispozicím, a tepová frekvence se dlouhé hodiny pohybuje v pro nás stále příjemné oblasti. Přitom spotřeba energie je vysoká!

Nordic walking je jedinečnou příležitostí, jak vnést do svého života aktivitu. Tato disciplína navíc skvěle stimuluje srdce i oběhový systém a přirozeně dokáže zapojit 90% všech svalů, kterým uvolňuje jejich pnutí a zvyšuje prokysličení celého organismu. Kromě toho také zlepšení síly, vytrvalosti a obratnosti způsobí, že se budete cítit skvěle!

Správná technika Nordic walking
Nejpodstatnější a vlastně také jedinou pomůckou pro Nordic walking jsou hole speciálně určené pro tento sport. Jejich přínos spočívá v zapojení horní poloviny těla a následném posílení paží, zpevnění břicha a stabilizaci správného držení těla. Správnou technikou je dosaženo odstranění zatuhlých svalů šíje, rozhýbání ramen, zpevnění zad a celkového uvolnění jak fyzického, tak psychického. Špatná technika Nordic walking naopak vede k nadměrné zátěži organismu a bolesti některých partií.

Co je pro Nordic walking potřeba?
Především speciální hole určené výhradně pro tento sport. Samozřejmě také sportovní a pohodlná obuv a oblečení.

Walking VARY° Tour
Přírodní prostředí lázeňského centra, nejen v okolí samotného Vřídla, poskytuje mimořádně atraktivní místo pro procházky s vysoce pozitivním dopadem na lidské zdraví. Značené trasy protkávají lázeňské lesy Karlových Varů už po několik staletí a pěší túry, ideálně pak například v podobě chůze s holemi typu Nordic walking, by měly být zařazeny do léčebného programu každého lázeňského klienta.

Každou první neděli v měsíci proto bude organizován závod, respektive setkání Nordic walking v Karlových Varech, konaný pod záštitou pana primátora Petra Kulhánka. Akce nese název Walking VARY° Tour, bude probíhat během celého roku a trasy ve čtyřech stupních obtížnosti budou k dispozici také v aplikaci Endomondo pro smartphony. Jedná se o čistě nekomerční projekt, jehož cílem je propagace destinace se zaměřením jak na obyvatele regionu, tak i lázeňské hosty a turisty.

Nordic Walking – la tecnica di Pino Dellasega

Walking VARY° Meeting Point
V Infocentru v Lázeňské ulici bude zřízen Walking VARY° Meeting Point, kde bude možné zapůjčit si hole pro Nordic walking, a kde bude 1x týdně zajištěna instruktážní vycházka s instruktorem včetně instruktážních školení. Místo také bude výchozím bodem pro označené trasy Nordic walking.