Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

SPA Journal | 27.1.2020

Přejděte na začátek

Nahoru

Matěj Ruppert

Matěj Ruppert

| Publikováno 20. 3. 2013

Happiness of Postmodern Age, tak se jmenuje nová deska Monkey Business, kde je Matěj Ruppert zpěvákem. Se kterým jsme měli možnost promluvit několik slov při příležitosti koncertu v Karlových Varech v Lidovém domě. Zpěvák Matěj Ruppert v rozhovoru odhaluje své splněné i zatím nesplněné sny. A mimo jiné prozrazuje, jakým způsobem relaxuje.

Matěji, klasická otázka pro začátek. Pamatujete si, kdy poprvé jste si řekl, že se budete živit hudbou?

Já jsem si to nikdy jakoby neřekl. Vyplynulo to samo. V podstatě mě do pozice profesionálního muzikanta dovedla ohromná náhoda, ohromné štěstí. A to je to, že jsem v pravou chvíli natrefil na ty správný lidi, na Romana Holého a Pavla Mrázka z Monkey Business.

Lidé Vás znají jako zpěváka Monkey Business, tato hudební skupina existuje již skoro 15 let, má se ještě kam dále rozvíjet? Přibývá Vám fanoušků nebo jejich počet stagnuje?

Myslím si, že kapela se má vždycky kam vyvíjet. Obecně chodí méně lidí, než před deseti lety. Je to dáno určitým způsobem dnešní dobou. Spoustu lidí si myslí, že hudba je taková věc, za kterou se neutrácejí peníze.
Udělali jsme novou desku. Pevně věřím a myslím si, že nepatříme do starého železa. Je mnoho lidí, kteří nás ještě třeba ani neslyšeli nebo neviděli. Těch skalních fanoušků máme naštěstí dostatek. Za dobu, co Monkey Business existuje, byli i daleko slavnější kapely, které jsou dnes už dávno pryč.

V loni Monkey Business spolupracovala na šňůře koncertů s PSH – českou rapovou bandou. Mimochodem jsem jeden z koncertů navštívila a moc mě bavil. Jak Vám to s klukama z Penerů šlo?

Vše vychází z osobních vztahů. Lidé, kteří se mají rádi, se nějakým způsobem protnou vždycky. A následně vzniká hudební spolupráce. Na deskách PSH jsem už hostoval. Oni zase hostovali na naší desce. Několikrát jsme PSH říkali, proč nemají živou kapelu. Nakonec řekli dobře, my uděláme něco s živou kapelou, ale budete jí vy. Takhle k tomu došlo, a báječně jsme si to užili.

Jakou posloucháte hudbu, líbí se Vám třeba český hip hop?

Baví mě starší hudba, 70., 80. léta. Funk soul, kvalitní pop. Ze současnosti mě toho baví opravdu málo. Velice mě baví Cee Lo (americký zpěvák, rapper a skladatel – pozn. red.), dalo by se říci “pěvecký vzor“. Vždy mě bavil také Princ, až na jeho poslední desky. Nikdy ale nevynechám žádný jeho koncert, pokud hraje někde, kam se mohu dopravit autem nebo letadlem. Z českých kapel se mi líbí Charlie Straight. právě z toho důvodu, že mám rád melancholickou hudbu 80. let.

Zbyl Vám ještě nějaký pěvecký sen, s kým by se chtěl na pódiu vyřádit?

Takových lidí by bylo mnoho, většina jich ani už nežije.
Opravdu z říše snů je to, že bych se rád seznámil se Stevie Wondrem a třeba si s ním i zazpíval. Pak George Michael, dokonce jsme se o něj i s kapelou snažili, ale asi se k němu naše hudba ani nedostala přes jeho manažery. Podobné to bylo s Joan Baez, ta nakonec přijela na náš koncert a natočila nám krásné věci na desku. Kdybychom se mohli G. Michaelem setkat osobně jako s J. Baez, určitě by mezi námi nějaké spolupráce vznikla.

Bude aktuálně vydané album Happiness of Postmodern Age, opět lepší než ty předchozí desky? Můžete album představit?

To je tak vždy. Nedělali bychom desku, kdyby nebyla lepší než tak předchozí. Ta byla sice mimořádně dobrá, ale teď jsme stejně udělali zase lepší. Jsme o tom přesvědčeni.
Nová deska vyšla 8. března, věříme, že se bude lidem moc líbit.

Je pro Vás osobně něco, bez čeho by se koncert Monkey Business neobešel?

Máme takový rituál, před koncertem si plácneme rukama ve vzduchu. S Tonjou nebo Terezou Černochovou, která s námi občas vystupuje, se náznakem popliváme pro štěstí. Bez toho si nedokáži koncert představit. Stalo se pouze jednou za 15 let, že jsme si neplácli všichni a měl jsem z toho špatný pocit. Zafungovala pověrčivost.

Teď otázka trochu z jiného soudku. Dozvěděla jsem se, že jste vlastnil auto značky Saab 900,přidal jste se po zkušenosti s ním k tzv. Sábistům? Nebo nejste příznivcem určité značky automobilů a je Vám jedno čím jezdíte?

Byl jsem majitelem Saabu a vždy se mi auta této značky líbila. Jsou nesmírně kvalitní, výkonná a bezpečná. Byla pro mě něčím výjimečná, měla svůj esprit. Poslední model Saab 95 se mi velmi líbí.
Současně jezdím Volvem, jsem tedy Saabu blízko. Pořídil jsem si ho ze stejného důvodu: bezpečnost, výkon.
Dlouho jsem jezdil automobily značky Seat.
Moje srdeční záležitost a vášeň je Jaguar z roku 1982, to byl můj dětský sen, který jsem si splnil.

Patříte mezi každoroční návštěvníky filmového festivalu v Karlových Varech? Jste filmový fanda?

Jsem filmový fanda, sbírám dvd a blu-ray, nestahuju filmy. Některé filmy mě nudí, na některé se musím koukat tzv. na etapy. Údolí včel například byl krásný film. Do Karlových Varů jezdím velice rád, s prezidentem FF Jiřím Bartoškou jsme, si dovolím tvrdit, docela dobří známí. Ś G-Point Hunters tady pravidelně hrajeme, v různých mutacích. Mám rád atmosféru karlovarského filmového festivalu a také to, že je dělaný v první řadě pro lidi. Přiznám se, že jsem při příležitosti festivalu nenavštívil příliš mnoho filmů. Chodím se spíše pobavit na doprovodné akce.

Oddychová otázka na závěr. Jak Matěj Rupert tráví svůj volný čas,
jakým způsobem relaxuje, co třeba wellness a masáže?

Velmi rád chodím do sauny, vířivky, mám rád vodu jako takovou. Na masáži jsem byl naposledy asi před měsícem, dostal jsem ji dárkem od přítelkyně. Byla příjemná. Po návštěvě fitness jsem se těšil vždy na wellness. Saunu mám ale obecně nejraději.

Matěj Ruppert
Vystudoval střední pedagogickou školu. Zvítězil v hudebním pořadu Caruso Show. Od roku 1999 zpívá v hudební skupině Monkey Business. Společně s Romanem Holým, frontmanem MB se podílí na dalších projektech jako G Point Hunters či Neruda. Je dvojnásobným držitelem ceny Anděl v kategorii zpěvák roku. Zahrál si i v několika filmech – Pupendo, Shut Up and Shoot Me, Pusinky, 3 sezóny v pekle.